Založ si blog

Rodičky a facky

V posledných dňoch rezonuje médiami diskusia, ktorú vyprovokoval dokument Zuzany Límovej Medzi nami.

To, že tento dokument vyvolal množstvo emócií a hodil všetkých lekárov – pôrodníkov do jedného pomyselného vreca, čím vyvolal verejné pohoršenie, odkryl osobné zlyhania lekárov a nie poskytovanie pôrodníckej starostlivosti ako celku.

Vytvára negatívnu reklamu tým, ktorí svoju prácu vykonávajú odborne a humánne na vysokej úrovni. Ak by autorka dokumentu venovala pozornosť ktorémukoľvek medicínskemu odboru, v ktorejkoľvek nemocnici našla by množstvo materiálu na profily osobností zdravotníckych pracovníkov.

To, že nie všetci robia svoje povolanie v akejkoľvek profesii na štandardnej úrovni je všeobecne známy fakt. Ak sa takéto niečo deje v humánnych profesiách, tak je to o to viditeľnejšie a smutnejšie. V zdravotníctve dvojnásobne.

Prečo sa o tom nehovorí? Hovorí, predovšetkým medzi pacientmi a ich príbuznými, ale kompetentní nadriadení tento fakt s nadhľadom ignorujú.

Dôvodov na ignoráciu je viacero. Lebo si vedúci pracovníci chcú udržať svoju pozíciu, lebo chcú byť obľúbení, lebo chcú vyhovieť všetkým kolegom, lebo nie je dostatok personálu, lebo chcú byť ľudskí k závažným odborným aj humánnym pochybeniam spolupracovníkov. A hlavne preto, lebo je to tá najjednoduchšia cesta! S nikým zo spolupracovníkov nemajú problém a v kolektíve sú obľúbení. Čím je táto benevolencia väčšia, tým častejšie je menej ľudskosti od zdravotníkov na strane pacientov.

Ako pacient dostaneš jedlo – najedz sa, to, že nevládzeš alebo máš obe ruky v sadre je tvoj problém. Pýtaš sa na toaletu, vymoč sa do plienky, na čo ju máš, kto ťa bude dvíhať z postele, aj keď by si sa na toalete len tak obyčajne ľudsky vymočil.

Ak si odkázaný len na posteľ vezmeme ti signalizačné zariadenie, aby si stále nezvonil, lebo tu nie si sám.

Máš stareckú demenciu a roztrhneš si plienku, dostaneš po rukách, veď aj tak si to nepamätáš.

Odchádzaš domov, vyhodia ťa dve-tri hodiny pred odchodom z postele aj keď si slabý a nevládzeš, aj keď tú tvoju posteľ súrne nepotrebujú, ale rýchlo, rýchlo treba všetko urobiť a tebe nech je útechou, že ideš domov.

To, že sa pýtaš na veci, na ktoré máš zákonný nárok a či dostaneš na ne odpoveď je už len zanedbateľná maličkosť, keďže si vedomky-nevedomky podpísal, že so všetkým súhlasíš.

Všetko toto a ešte viac je denne podávané s hnevom, odporom, aroganciou, agresivitou a ľahostajnosťou, kdekoľvek, nielen v pôrodníctve.

Všetko sú to osobnostné zlyhania jednotlivcov, ktorí sa začínajú nebezpečne množiť medzi tými, ktorí svoje povolanie vykonávajú na požadovanej odbornej a etickej úrovni.

Pritom všetci, jedni i druhí, majú rovnaký plat a pochopenie svojich nadriadených.

Všade platí, že ryba smrdí od hlavy, od každej. Od riaditeľov nemocníc, cez vedúcich lekárov, vedúce sestry až po radových zdravotníkov.

Miliónová magnetická rezonancia, či laser alebo robotický operatér.

Da Vinci možno zaistí odbornosť, ale bez ľudskosti má len polovičnú hodnotu nielen na pôrodniciach.

Otvorený list občanom Slovenska

07.03.2018

Vražda mladého novinára a jeho snúbenice odkryla skutočnú tvár Slovenska - hanba, stoka, hnus, a preto sa pýtam: - všetkých Vás, ktorí sa pretŕčate pred kamerami, aby ste si na pozadí brutálnej viac »

Všetci na gymnáziá

04.02.2018

O zúfalom stave nášho školstva už asi dnes nik nepochybuje. Vzdelanie je vyprázdneným pojmom bez obsahu, ktorému sa nepripisuje žiadna hodnota. Neustále sa omieľa potreba systémových zmien viac »

Všade dobre, u susedov najlepšie alebo 28 rokov po nežnej. . .

26.11.2017

Ako ten čas letí! Ani by sme si neuvedomili, že takmer tri desaťročia žijeme v slobode a demokracii, nebyť štátneho sviatku 17. novembra v kalendári. 28 rokov je v živote človeka dospelosť. viac »

Afrín Sýria Kurdi Turecko

Turecko poprelo správy, že jeho armáda ostreľovala nemocnicu v Afríne

17.03.2018 12:59

Zdroj z nemocnice, ktorá je v Afríne jedinou, pre DPA uviedol, že turecká armáda ostreľovala v piatok nemocnicu z ťažkých zbraní, pričom zahynulo 16 ľudí a ďalšie desiatky osôb utrpeli zranenia.

Košice, súd, Antonino Vadala, predbežná väzba, návrh

Firmy D. Rodu, A. Vadalu a ich príbuzných získali od štátu 68 mil. eur

17.03.2018 12:31

Najvyššiu sumu, viac ako 10,8 milióna eur, dostala spoločnosť Agrokomplex Humenné.

Dušan Jarjabek

Jarjabek nedostal ponuku na ministra a ani nad tým nerozmýšľa

17.03.2018 12:25

Jarjabek súčasnú situáciu na Slovensku označil za spoločensko-politický podvod.

Michal Vašečka

Sociológ Vašečka: Ľudia sa cítia byť oklamaní, tlak z ulice tak rýchlo neutíchne

17.03.2018 12:21

"Prišli totiž k poznaniu, že arogancia moci je nekonečná a že mnohí politici nepochopili vôbec nič," uviedol Vašečka.

konvalinka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 12259x
Priemerná čítanosť článkov: 1751x

Autor blogu

Kategórie