Založ si blog

Všetci na gymnáziá

O zúfalom stave nášho školstva už asi dnes nik nepochybuje. Vzdelanie je vyprázdneným pojmom bez obsahu, ktorému sa nepripisuje žiadna hodnota.  Neustále sa omieľa potreba systémových zmien a ak sa nejaká zmysluplná zmena črtá na obzore tak je okamžite kritizovaná a použitá ako politická zbraň.

Tak je to i v prípade stanovanie kvót pre osemročné gymnáziá. Gymnaziálne štúdium bolo v minulosti u nás (a v niektorých krajinách i dnes) náročné štúdium pre najlepších. Šíriť myšlienku, že stúpa percento nadpriemerných detí je demagógia, osobitne dnes, keď s poklesom  náročnosti na každom type škôl sa mrhá potenciálom  aj tých, ktorí by pri primeranej náročnosti dokázali oveľa viac.

V dobe všeobecnej pohodlnosti, lenivosti a chabej náročnosti sa „strácajú“ žiaci  a študenti, ktorí by pri skutočnom (nepredstieranom) vzdelávaní dosiahli veľmi dobrú odbornú úroveň v určitej profesii. Nie všetci sa hodíme na všetko, na akýkoľvek typ vzdelania, či druh práce, a preto je žiaduce odhaliť cez rodičov a učiteľov na čo daný žiak má a naopak čo nezvláda. Všetci sme chodili do školy a všetci dobre vieme, že niekomu sa chce učiť, niekomu nie. Niekto bol super v matematike, ale nezvládne ypsilony. Niekto písal úžasné slohy, iný krásne kreslil.  Často tým, ktorým nešli teoretické predmety a prišli „na dielne“ tak sme „odpadávali“ z toho, čo dokázali rukami vyhotoviť z dreva, železa, z kusa látky. A keď bolo treba zapojiť elektrický obvod, my teoretici sme schytali päťky, a oni to dali na jednotky!

A presne takto by to malo byť. Toto je fakt overený storočiami tak, ako sa to spieva v piesni Jana Wericha: „Ten dělá  to,  ten zase ono a všichni dohromady uděláme spolu moc!“  Ak by sa systém vzdelávania uberal týmto smerom nemuseli by denne počúvať o tom, ako nám chýbajú už pomaly všetky profesie na trhu práce a ako mladí ľudia nemajú záujem  o takmer žiadnu profesiu.

Nuž, keď sa nemuseli učiť (čo je tiež práca), tak nemusia ani pracovať, veď prídu iní zo zahraničia.  Dôsledkom súčasného systému vzdelávania bude negatívny ekonomický dosah na hospodársky rast a rozvoj Slovenska.

Všade dobre, u susedov najlepšie alebo 28 rokov po nežnej. . .

26.11.2017

Ako ten čas letí! Ani by sme si neuvedomili, že takmer tri desaťročia žijeme v slobode a demokracii, nebyť štátneho sviatku 17. novembra v kalendári. 28 rokov je v živote človeka dospelosť. viac »

Rodičky a facky

29.10.2017

V posledných dňoch rezonuje médiami diskusia, ktorú vyprovokoval dokument Zuzany Límovej Medzi nami. To, že tento dokument vyvolal množstvo emócií a hodil všetkých lekárov - pôrodníkov do viac »

Spomienka na skutočné mamy

28.10.2017

V októbrovom šedom tichu stojím pri jej mieste posledného odpočinku a ďakujem. Ďakujem, že: nespanikárila, keď sa v pôrodnici menili služby a porodila ma sama bez pomoci zdravotníkov, mi zadoček viac »

Richard Branson

Britský miliardár Branson chce v Indii presadiť cestovanie potrubím Hyperloop

19.02.2018 21:37

Spoločnosť Virgin Hyperloop One, za ktorou je britský miliardár Richard Branson, chce v Indii vybudovať superrýchly dopravný systém.

putin, erdogan

Putin telefonoval s Erdoganom o spolupráci v astanskom formáte

19.02.2018 20:56

Obaja prezidenti sa tiež podľa agentúry TASS dotkli situácie v severozápadnej Sýrii, ako aj vojenskej operácie Turecka v oblasti provincie Afrín.

vučič

Zatkli Američanov a Ukrajinky, údajne fotografovali srbské vojenské objekty

19.02.2018 20:12

Nie je náhoda, že tak veľa cudzincov sa pokúšalo dostať do vojenských priestorov, vyhlásil srbský minister obrany. V krajine silnejú protizápadné nálady a posilňuje sa orientácia na Rusko.

fico, snem, smer

Smer plánuje veľkú obmenu tvárí v okresoch

19.02.2018 20:00

Premiér cez víkend povedal, že personálnych výmen sa netreba báť a „keď prestane fungovať bordel, je potrebné vymeniť dievčatá a nie postele“.

konvalinka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 9282x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu

Kategórie