Založ si blog

Všetci na gymnáziá

O zúfalom stave nášho školstva už asi dnes nik nepochybuje. Vzdelanie je vyprázdneným pojmom bez obsahu, ktorému sa nepripisuje žiadna hodnota.  Neustále sa omieľa potreba systémových zmien a ak sa nejaká zmysluplná zmena črtá na obzore tak je okamžite kritizovaná a použitá ako politická zbraň.

Tak je to i v prípade stanovanie kvót pre osemročné gymnáziá. Gymnaziálne štúdium bolo v minulosti u nás (a v niektorých krajinách i dnes) náročné štúdium pre najlepších. Šíriť myšlienku, že stúpa percento nadpriemerných detí je demagógia, osobitne dnes, keď s poklesom  náročnosti na každom type škôl sa mrhá potenciálom  aj tých, ktorí by pri primeranej náročnosti dokázali oveľa viac.

V dobe všeobecnej pohodlnosti, lenivosti a chabej náročnosti sa „strácajú“ žiaci  a študenti, ktorí by pri skutočnom (nepredstieranom) vzdelávaní dosiahli veľmi dobrú odbornú úroveň v určitej profesii. Nie všetci sa hodíme na všetko, na akýkoľvek typ vzdelania, či druh práce, a preto je žiaduce odhaliť cez rodičov a učiteľov na čo daný žiak má a naopak čo nezvláda. Všetci sme chodili do školy a všetci dobre vieme, že niekomu sa chce učiť, niekomu nie. Niekto bol super v matematike, ale nezvládne ypsilony. Niekto písal úžasné slohy, iný krásne kreslil.  Často tým, ktorým nešli teoretické predmety a prišli „na dielne“ tak sme „odpadávali“ z toho, čo dokázali rukami vyhotoviť z dreva, železa, z kusa látky. A keď bolo treba zapojiť elektrický obvod, my teoretici sme schytali päťky, a oni to dali na jednotky!

A presne takto by to malo byť. Toto je fakt overený storočiami tak, ako sa to spieva v piesni Jana Wericha: „Ten dělá  to,  ten zase ono a všichni dohromady uděláme spolu moc!“  Ak by sa systém vzdelávania uberal týmto smerom nemuseli by denne počúvať o tom, ako nám chýbajú už pomaly všetky profesie na trhu práce a ako mladí ľudia nemajú záujem  o takmer žiadnu profesiu.

Nuž, keď sa nemuseli učiť (čo je tiež práca), tak nemusia ani pracovať, veď prídu iní zo zahraničia.  Dôsledkom súčasného systému vzdelávania bude negatívny ekonomický dosah na hospodársky rast a rozvoj Slovenska.

Sestričky, všetko najlepšie!

20.05.2018

Oddelenie traumatológie – pacient po autonehode so zlomenými hornými končatinami: „Sestrička, boli by ste taká dobrá, naliali by ste mi, prosím Vás, do pohára vodu?“ Sestra: „Ja som nechodila viac »

Nech žije 1. máj

29.04.2018

Práca šľachtí človeka a od roboty aj kone dochnú. Dve slovenské príslovia, každé na opačnej strane, presne tak je to aj s našou spoločnosťou. Tak oslavovať či neoslavovať sviatok práce viac »

Ako hore, tak aj dole, alebo múdrejší ustúpi

08.04.2018

Ak dvaja robia to isté výsledok nie je určite rovnaký. Naopak, výsledky sú často diametrálne odlišné. V slovenskom ponímaní to znamená, že ak je niekto bez dôkazov v mediálnom priestore viac »

USA-RUSSIA/SUMMIT

Druhý summit Putin-Trump by sa mal konať na jeseň

19.07.2018 23:33

Diskusie o príprave ďalšieho stretnutia Trumpa s Putinom už prebiehajú.

sarmat

Rusi zverejnili nové videá svojich špičkových zbraní, pozrite si ich

19.07.2018 22:29

Futuristické zbrane, z ktorých niektoré sú už v službe, sú navrhnuté tak, aby poskytli Rusku silný odstrašujúci účinok proti akejkoľvek agresii.

Finland Trump Putin Summit

Čiernohorci odmietli slová Trumpa, že by boli schopní vyvolať svetovú vojnu

19.07.2018 21:57

"Čierna Hora je maličká krajina s veľmi silnými ľuďmi... Majú veľmi tvrdých ľudí. Môžu sa stať útočnými a - dobré ráno - máme tu tretiu svetovú vojnu," povedal Trump.

Ukrajina, vojaci

Rusko sa ospravedlnilo arménskemu Paniku za spôsobenú paniku

19.07.2018 21:27

Počas neohláseného cvičenia ruskí vojaci v dedine strieľali a prechádzali vojenskými vozidlami.

konvalinka

Len ďalšia Blog.Pravda.sk stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 24522x
Priemerná čítanosť článkov: 2229x

Autor blogu

Kategórie